Dzień Dziecka Na Wiśle - relacja

01.06.2018
Galeria 2018/Dzien dziecka 2018 relacja/P1010196.JPG

Być może Dzień Dziecka jest jednym z najsympatyczniejszych świąt w kalendarzu. W tym dniu cieszą się nie tylko dzieci, ale także dorośli oglądający ich rozbawione i uśmiechnięte buzie. Z myślą o radosnych chwilach, zapadających w dziecięcą pamięć Zarząd Regionu IPA Kraków zorganizował dla dzieci w sobotę 26 maja 2018 roku rejs statkiem po rzece Wiśle. Rejs przebiegał pod hasłem „Z nami bezpiecznie nad wodą”.

Do udziału w imprezie organizatorzy zaprosili specjalistów ds. nieletnich z Wydziału Prewencji KWP w Krakowie, Straży Miejskiej Miasta Krakowa i ratowników Krakowskiego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Przed rozpoczęciem rejsu dzieci miały okazję poznać od wewnątrz radiowozy policyjny, straży miejskiej i WOPR-u zaparkowane na wiślanym bulwarze.

Uczestników rejsu powitał kol. Andrzej Gaczorek – Sekretarz Regionu IPA Kraków. Miłym akcentem powitania były życzenia dla Mam w dniu ich święta i lizaki w kształcie kolorowych kwiatków.

Pokazy, gry, zabawy i konkursy odbywały się na trzech stanowiskach przygotowanych na pokładzie statku „Sobieski”. Patronowały im maskotki: Policji – Inspektor Wawelek, SMMK – Smok Barbakus i WOPR – Miś Ratownik. Wszystkie dzieci chętnie uczestniczyły w przygotowanych grach i konkursach. Dużym zainteresowaniem cieszyła się prelekcja przygotowana przez ratowników WOPR. W jej ramach dzieciaki poznawały zasady pierwszej pomocy, bezpiecznego wypoczynku nad wodą. Każdy mógł spróbować udzielić pomocy na fantomie.

Wszystkie służby prezentowały również sprzęt wykorzystywany na co dzień w ich pracy. Kulminacyjnym akcentem rejsu był pokaz sprawności ratowników WOPR i technik podejmowania osób z wody na łódź ratowniczą. Na miejscu pokazu pływały łodzie motorowe WOPR i Komisariatu Wodnego Policji.

Dla wszystkich uczestników rejsu przygotowano tradycyjne krakowskie obwarzanki, słodycze, soczki oraz okolicznościową przypinkę, odblaski i broszurkę „Bezpieczna woda”. Każdy z uczestników konkursów otrzymywał jakąś nagrodę.

W ten wyjątkowy dzień dopisała nam pogoda. Pięknie i mocno świeciło słoneczko, wiał lekki wiaterek. Do zabawy przyłączyli się również rodzice, którzy nie tylko pomagali rozwiązywać rebusy. Było bańkowe szaleństwo i pląsy przy muzyce. Cała impreza trwała 2 godziny, które zleciały bardzo szybko, niemal niepostrzeżenie. Pamięć o niej z pewnością będą odświeżały zdjęcia, a także „złota rybka”, która ma spełnić trzy życzenia.

Ps. Wprawdzie nie ogłoszono konkursu na największą atrakcję imprezy, ale z otrzymanego              e-semesa wynika, że była nią jedna z jej współorganizatorek: „Iwonka jeszcze raz dzięki za dzisiaj … Było super a dzieciaki teraz się przespały i mówią że są zachwycone i stwierdziły że najlepsza atrakcja dzisiaj była … Ciocia Iwonka”. W imprezie uczestniczyło 70 osób – dzieci wraz opiekunami – członkami IPA, sympatykami naszego Stowarzyszenia.

Tekst Andrzej Gaczorek

Foto: Andrzej Trepka i Iwona Kukla

Region IPA Kraków

Galeria zdjęć


▲ do góry